What Car? má jasno, japonské vozy patří k nejspolehlivějším

What Car? má jasno, japonské vozy patří k nejspolehlivějším

Chystáte-li se do autobazaru pro starší automobil, měli byste vědět, z jaké země pochází ty nejspolehlivější. Třeba vás následující informace ovlivní natolik, že se nakonec místo české škodovky rozhodnete pro úplně jinou značku.

Velký průzkum spolehlivosti automobilů provedla britská společnost What Car?. Experti se zaměřili na vozy, které nejsou starší tří let, nicméně výsledky do značné míry kopírují zjištění v rámci průzkumů starších vozů. Příznivci japonských vozů možná správně tuší, že se v první desítce objevily především auta ze země vycházejícího slunce. A to rovnou na šesti příčkách z deseti, což potvrzuje mimořádnou kvalitu těchto vozů. Čtyři automobily z 10 si dokonce vysloužily 100% spolehlivost. Jednalo se o modely Honda Jazz, Toyota Aygo, Lexus CT200h a Audi A3. Výsledky What Car? jsou velmi objektivní – průzkum byl uskutečněn na 14 tisících vozidlech, což je dostatečně velký vzorek.

Spolehlivost japonských ojetin potvrzuje také známý autobazar v Praze – Výhybka. Poruchovost značek jako Honda a Toyota je skutečně minimální. Autobazar však dodává, že za pozornost stojí také japonské vozy starší pěti až deseti let – i v této kategorii patří k těm nejspolehlivějším.

What Car? má jasno, japonské vozy patří k nejspolehlivějším

Překvapivě propadl populární elektromobil Tesla S. Na každém druhém voze se v průměru jednou za rok objeví závada, která majitele přiměje k návštěvě servisu.

Co se týče souhrnné spolehlivosti jednotlivých značek, první místo s celkovým počtem 92,1 % obsadila luxusní odnož Toyoty – Lexus. Další místa pak zabraly značky Mitsubishi (90,8 %), Toyota (89,6 %) a Suzuki (86,6 %).

A které značky se naopak projevily jako velmi nespolehlivé? Kromě zmíněné Tesly se na opačném konci tabulky objevil Jeep (42,1 %) a Land Rover (50,6 %).

Štítky: