Prvenství pro Lexus: Jeho vozy jsou nejméně náročné na provoz

Ze všech luxusních automobilů jsou vozy Lexus finančně nejméně náročné na provoz. Týká se to jak nově pořízených, tak i několik let používaných aut. Ukázal to žebříček prestižního amerického portálu Kelley Blue Book.

Vozy Lexus se v žebříčku 5-Year Cost to Own Awards umístily na čtyřech prvních a jedné druhé příčce ze sedmi kategorií prémiových automobilů. Nejlepšími modely ve svých segmentech jsou UX, NX i RX a sedan GS. Terénní LX se pak stal druhým nejúspornějším luxusním SUV na trhu.

Podle autorů tohoto žebříčku je Lexus nejlepší luxusní značkou, co se týče nákladů na provoz, nabízí více než jiní výrobci a současně si drží vysokou hodnotu po delší dobu. Oceňují také poměr hodnoty a ceny. Ten se odráží ve vysokých částkách, za které se dají prodat i ojeté vozy. Ve srovnání s konkurenty má Lexus širší nabídku modelů určených pro různé kupce – kompaktním crossoverem UX počínaje a exkluzivní limuzínou LS nebo grand tourerem LC konče.

Kelley Blue Book podotýká, že si Lexus vybudoval silnou pozici mezi prémiovými značkami nejen díky luxusním sedanům, ale i proto, že se v tomto segmentu rozhodl vydat novou cestou a postavil první luxusní SUV segmentu E, model RX, který navíc od roku 2004 jezdí také s hybridní jednotkou.

Dnes lze pořídit téměř všechny modely Lexus v hybridní verzi, a tak si pozornost zaslouží také nízká spotřeba. Lexus se tak stává zásadním propagátorem této nízkoemisní technologie, přičemž prodej hybridů v Západní a Střední Evropě se na celkovém prodeji značky podílí 99 procenty.

Lexus UX

Výhody modelu Lexus UX

Lexus UX zvítězil v kategorii nejlepší malé SUV/crossover prémiové třídy. Jde o prostorné, úsporné městské SUV se sportovními jízdními vlastnostmi. Kelley Blue Book soudí, že díky bohaté výbavě v několika variantách a výběru z benzínového motoru 2.0 s 171 koňmi a hybridního pohonu 2.0 s 184 koňmi s pohonem dvou nebo všech kol E-Four jde o luxusní vůz za poměrně nízkou cenu.

Podle výpočtů Blue Book činí náklady na nákup a pětiletý provoz Lexusu UX 2019 v amerických podmínkách necelý milion korun. To je o 70 tisíc korun méně než v případě Volva XC40, které obsadilo druhé místo.

Výhody modelu Lexusu NX

Pětileté provozní náklady Lexusu NX 2019 činí asi 990 tisíc korun, což je zhruba o 130 tisíc korun méně než u Infiniti QX50, které se umístilo na druhém místě v kategorii kompaktních SUV prémiové třídy. Podle Kelley Blue Book je SUV Lexusu tak úsporné, jako by bylo navrženo na míru jejich hodnocení.

Automobil je také výrazně levnější než německá konkurence a současně se může pochlubit impozantní výbavou. Varianta NX 300 jezdí na přeplňovaný dvoulitrový motor o výkonu 238 koní, kdežto verze NX 300h s hybridním pohonem 2.5 má výkon 197 koní a může nabídnout i pohon 4×4 E-Four, přitom při volbě pohonu přední nápravy nejnižší spotřeba tohoto modelu činí 6,7 l/100 km benzínu.

Lexus RX 450

Výhody modelu Lexus RX

Pět let provozu Lexusu RX vyjdou zhruba na něco přes milion korun, tedy asi o 60 tisíc korun méně, než je to u vozu Lincoln Nautilus. Lexus RX se stal vítězem hodnocení ve třídě luxusních středně velkých SUV pro pět osob, tedy segmentu, který před dvaceti lety sám stvořil. Při prodeji ojetého RX se ceny trvale pohybují velmi vysoko. Na nepříliš vysoké náklady má vliv i spolehlivost modelu a úsporný hybridní pohon.

Američtí experti upozorňují, že aktuální generace japonského SUV má výraznou stylistiku zacílenou na mladší řidiče a současně atraktivní, vysoce kvalitní design interiéru. V Evropě se RX prodává se dvěma variantami pohonu: 2,6litrovým motorem o výkonu 238 koní a hybridní soustavou založenou na 3,5l motoru V6 s celkovým výkonem 313 koní, která spotřebuje cca 6,7 l/100 km pohonných hmot a na stovku zrychlí za 7,7 sekundy.

Výhody modelu Lexus GS

Lídrem segmentu luxusních osobních automobilů je Lexus GS, u něhož náklady na nákup a provoz po dobu pěti let podle Kelley Blue Book vyjdou na téměř milion a půl korun. Na druhém místě skončilo Infiniti Q70. Sedan GS dominuje tomuto žebříčku už potřetí za sebou. Úspory začínají už při nákupu. GS v USA koupíte za 1 100 000 korun, upozorňují autoři zprávy, přičemž tak nízké ceny se nepodařilo docílit žádnému německému výrobci srovnatelného modelu. V případě japonského sedanu je za příznivou cenu k dispozici vysoký komfort a výbava na dobré úrovni už v základní verzi.

V Evropě se model prodává s motorem 2,0 l o výkonu 245 koní nebo s hybridní soustavou s 2,5 l motorem a celkovým výkonem 223 koní a se spotřebou, která začíná na 4,5 l/100 km a rozjede auto na stovku za 9 sekund.

Štítky:,