Nový Yaris GRMN – Vysoký výkon inspirovaný motosportem

Nová Toyota Yaris GRMN není jen dalším zástupcem kategorie „hot hatch“. Jde o čistokrevný výkonný model, který přímo těží z praktických výsledků konstrukce a vývoje automobilky Toyota se zaměřením na motoristický sport. Vůz poháněný novým přeplňovaným motorem 1,8 litru o výkonu přes 210 koní je příslibem rychlosti, skvělého vyvážení a mimořádné zábavy za volantem.

Nový Yaris GRMN je opravdový plnokrevný a dokonale odladěný hot-hatch, který se inspiroval návratem japonské automobilky do světového rallyového šampionátu FIA (WRC) v letošním roce. Do soutěže se tým TOYOTA GAZOO Racing vrátil po pauze trvající 17 let a nyní závodí s vozem Yaris WRC.

Odkaz na motoristický sport je zřejmý už při prvním pohledu na Yaris GRMN. Ať již jde o ztvárnění exteriéru nebo interiér zaměřený na řidiče. Vůz zaujme i jedinečným lakováním, tedy bílým odstínem s červenými a černými akcenty na kapotě a prazích karoserie, s poukazem na barvy rallyového speciálu.

Design, motor a interiér modelu Yaris GRMN svěřila Toyota svým evropským týmům. Vývoj podvozku a brzdové soustavy si vzali na starosti kolegové z Japonska. Výrobu bude zajišťovat závod Toyota Motor Manufacturing France ve Valenciennes.

V Japonsku se úspěšné výkonnostně zaměřené modely GRMN prodávaly již v minulosti, ale Yaris GRMN bude prvním, který se objeví na evropských trzích, kam dorazí na počátku roku 2018.

Přeplňovaný motor
Výjimečné postavení Toyoty Yaris GRMN mezi vozy kategorie hot-hatch na evropském trhu spočívá v jeho přeplňovaném motoru. Mimořádně agilní jednotka 1,8 litru o výkonu přes 210 koní pohání přední kola prostřednictvím šestistupňové manuální převodovky a pomáhá zajistit v dané třídě nejlepší parametry zrychlení z 0 na 100 km/h i pružné akcelerace (z 80 na 120 km/h) na čtvrtý převodový stupeň.

Podvozek a zavěšení kol
Ve snaze sladit výkon motoru se zábavnou jízdou používá Yaris GRMN robustní podvozek s dodatečnými výztuhami, včetně další výztuhy mezi levou a pravou věží zavěšení předních kol. Odladění podvozku probíhalo v rámci detailního testování na náročné severní smyčce závodního okruhu Nürburgring s přispěním závodního týmu Toyota GAZOO Racing. K lepšímu záběru a ovladatelnosti navíc přispívá samosvorný diferenciál Torsen. Díky kratším pružinám vůz ještě lépe sedí na vozovce. Úprava pružin jde ruku v ruce se speciálními tlumiči (vývoj společně s firmou Sachs) a předními stabilizátory o větším průměru. Yaris GRMN je kromě toho vybaven velmi účinnými brzdami s velkými ventilovanými kotouči a čtyřpístkovými třmeny na předních kolech.

O výkonu Toyoty Yaris GRMN jednoznačně vypovídá i stylistické ztvárnění. Model nabízený výhradně v třídveřovém provedení obouvá 17″ litá kola BBS s více paprsky a je vybaven speciálním černým křídlem na zádi. Z dalších úprav jmenujme např. speciální provedení obou nárazníků, zadní difuzor a markantní centrální koncovku výfuku.

O výkonnostním zaměření Toyoty Yaris GRMN nenechá nikoho na pochybách ani kabina, kde zaujmou sportovní přední sedadla, nabízející v dané třídě nejlepší držení těla a oporu (sedadla navrhla Toyota Boshoku).

Z originálních detailů se dále jedná o malý sportovní volant obšitý kůží, stejný jako v modelu GT86, se středovou ryskou pro bleskový odhad natočení kol. Další specialitou jsou hliníkové sportovní pedály a přepracovaný přístrojový štít, poukazující na sportovní charakter tohoto vozu.

TOYOTA, www.toyota.cz

Štítky:,

Add a Comment