Premiéra modelu LEXUS LS 500 F SPORT 2018 na Autosalonu v New Yorku

Nové provedení F SPORT nabízí nejpříjemnější řidičské zážitky v historii modelu LS. Úprava F SPORT pro LS akcentuje dynamiku včetně úpravy podvozku. Designové prvky F SPORT, 20″ litá kola, šestipístkové brzdové třmeny vpředu a čtyřpístkové vzadu.

Po letošní premiéře vlajkového sedanu ve formě zbrusu nového LS 500 v provedení 2018 korunuje Lexus tento vrcholný model novým provedením F SPORT. Dnes odhalený model LS 500 F SPORT, prezentovaný po celý tento týden na mezinárodním autosalonu v New Yorku (NYIAS), posouvá řidičské emoce opět o kousek dále cestou vylepšených jízdních schopností a designových úprav, motivovaných dynamikou a výkonem.

Lexus LS, jenž při premiéře značky Lexus bořil zavedené poměry v celém luxusním segmentu, již bezmála tři desetiletí určuje měřítka v otázkách kultivovanosti chodu motoru, tiché jízdy, řemeslného zpracování, důrazu na každý detail a trvanlivé kvality. LS 500 v modelovém provedení 2018 nabídne zatím nejdynamičtější požitek z jízdy v historii tohoto modelu. Nyní si jej zájemci mohou ještě vylepšit díky novému provedení F SPORT.

LS ve verzi F SPORT, nabízený v kombinaci s benzínovým nebo hybridním pohonem, rozšiřuje standardní provedení o atraktivnější jízdní vlastnosti založené na pečlivém odladění a vylepšení podvozku, samozřejmě při zachování mimořádného pohodlí.

Design F SPORT
Návrháři automobilky Lexus propůjčili modelu LS smělou siluetu kupé a dramatické provedení typické vřetenovité masky chladiče Lexus, jejíž celkové ztvárnění je nyní ještě propracovanější. Vývoji masky chladiče F SPORT věnovali specialisté na počítačově podporovaný návrh (CAD) přibližně pět měsíců práce, než dosáhli požadované textury povrchu s příslušným optickým efektem. I poté ještě museli doladit 7100 samostatných povrchových plošek, aby dosáhli požadovaného vzhledu a textury (oproti 5000 ploškám u masky chladiče standardní verze). V kombinaci s bočními partiemi sportovní masky chladiče F SPORT je tento komponent samozřejmě plně funkční a přispívá k účinnému chlazení příslušných součástí pod kapotou.

Elegantní profil sedanu je zdůrazněn speciální maskou chladiče F SPORT, prahem dveří a tvarováním víka zavazadelníku. Proměnu exteriéru završuje označení F SPORT na blatnících a také exkluzivní 20″ litá kola. Pro ty, kteří se chtějí skutečně odlišit, jsou k dispozici barevné odstíny bílá White Nova a modrá Heat Blue.

Interiér F SPORT
Stejně jako u exteriéru prošla kabina LS proměnou vycházející z prvků a úprav navržených speciálně pro variantu F SPORT. Všechny modely LS charakterizuje jedno společné: koncepce Omotenashi, tedy tradice japonské pohostinnosti. V kontextu tohoto sedanu to znamená pečovat o řidiče i cestující, předvídat jejich potřeby, dbát na jejich pohodlí a pomáhat je chránit před nebezpečím. F SPORT doplňuje tuto skladbu vlastností o důraz na jízdní schopnosti.

Charakter F SPORT vyzařuje z celé kabiny, počínaje předními sedadly s vylepšenou oporou pro dynamickou jízdu. Ve sportovním duchu jsou vyvedeny i perforované vzory na čalounění sedadel nebo jedinečné vroubkování hliníkových dekorů.

Řidič hledí na speciální volant F SPORT, rychloměr či otáčkoměr zabudovaný do dynamického ukazatele, jehož kroužek při zobrazování informací odjíždí stranou, což je řešení převzaté z limitované výrobní série supersportu Lexus LFA, opět s důrazem na dynamický charakter tohoto provedení. O pečlivosti věnované každému detailu svědčí hliníkové plošky pedálu akcelerátoru, brzdy a opěrky pro nohu, stejně tak jako volič převodovky a nožní opěra s perforovaným obšitím F SPORT. Třešničkou na dortu je použití tkaniny Ultrasuede v rámci čalounění sedadel a stropu kabiny. Zájemci o ultimativní sportovní vzhled mohou zvolit nový červený interiér, určený výhradně pro verzi F SPORT.

Detailněji k podvozku LS 500
Lexus LS F SPORT v modelovém provedení 2018 používá nejnovější generaci propracované koncepce ovládání podvozku, označovanou jako VDIM (Vehicle Dynamics Integrated Management), kterou značka postupně vylepšuje již od premiéry před více než desetiletím. V roce 2004 představil Lexus první systém integrovaného řízení, který do jednoho celku spojil dříve nezávislé systémy ABS, TRC, VSC a EPS, včetně několika dalších funkcí.

V roce 2012 začal Lexus používat integrovaný systém aktivního řízení všech kol (známý jako LDH – Lexus Dynamic Handling) z modelu GS, přinášející vyšší míru bezpečnosti a lepší jízdní schopnosti v souladu se záměry řidiče.

Nový systém VDIM spočívá v kooperativním řízení všech dílčích systémů vozidla – brzdění, řízení, hnací jednotky a odpružení – s cílem regulovat podélné, boční i svislé pohyby vozidla, stejně tak jako stáčivý moment a boční i podélné náklony karoserie. Optimální řízení těchto pohybů pomáhá zajistit výtečnou úroveň jízdního pohodlí, lepší záběrové schopnosti a vyšší bezpečnost i agilnější handling. Kromě toho omezuje náklony vozidla při rychlém průjezdu zatáčkami a napomáhá k pohodlnější a celkově stabilnější jízdě.

Sportovní geny
Základem LS je prodloužená verze podvozkové platformy GA–L (globální architektura Lexus pro luxusní vozidla), odvozená od nového kupé Lexus LC. Platforma GA-L připravuje půdu pro lepší handling, hladkou jízdu a tiché prostředí na palubě. Provedení LS F SPORT pak těží z výhod vynikající odezvy a agility podvozkové platformy.

Vrozené dynamické schopnosti podvozku pak akcentují standardní 20″ kola, sportovní pneumatiky (245/45 RF20 vpředu, resp. 275/40 RF20 vzadu) a výkonnější brzdy (šestipístkové třmeny vpředu, čtyřpístkové třmeny vzadu) v provedení LS F SPORT. Model LS F SPORT je vybaven systémem LDH (řízení s proměnným převodovým poměrem, dynamické řízení kol zadní nápravy)1 a sportovním naladěním pneumatického odpružení s rychlým přenastavováním světlé výšky. Výsledkem všech provedených změn je velký luxusní sedan prémiové třídy, který svým charakterem v zatáčkách připomíná spíše sportovní kupé, a podtrhuje tak pravý význam svého označení.

Srdce o výkonu 415 koní s desetistupňovým pomocníkem
Pro nové LS 500 v modelovém provedení 2018 navrhl Lexus zbrusu nový vidlicový šestiválec 3,5 litru, využívající dvojité přeplňování pocházející z doby působení značky ve světě Formule 1. Nový vidlicový šestiválec s dvojitým přeplňováním dosahuje parametrů na úrovni jednotek V8, tedy 415 koní a točivý moment je cca 600 Nm. Motor spolupracuje s desetistupňovou automatickou převodovku, která se ve třídě prémiových sedanů objevuje vůbec poprvé.

Nový motor zaujme plochou křivkou točivého momentu a v součinnosti s novou převodovkou nabízí okamžitou akceleraci a konstantní zátah až po červené pole otáčkoměru, přesně v souladu se smyslem označení F SPORT. Lexus LS 500 je proto bezpochyby rychlý, o čemž vypovídá akcelerace z 0 na 96 km/h za 4,5 sekundy (verze s benzínovým motorem). Z opatření zlepšujících odezvu motoru můžeme jmenovat např. elektronické řízení klapky rozvodu výfukových plynů. Řidič si může odezvu hnacího ústrojí přizpůsobit volbou mezi různými jízdními režimy, od Normal přes Sport S až po Sport S+. Sportovnější charakter jízdy přitom potvrzuje odpovídající zvuková odezva výfukových svodů.

Výkonný jako pravý F SPORT, hospodárný jako hybrid
LS 500h F SPORT doplňuje sportovní charakter svým hospodárným chodem. Nový vícestupňový hybridní pohon kombinuje nepřeplňovaný benzínový motor 3,5 litru V6 (podporující Atkinsonův cyklus) se dvěma elektromotory/generátory energie a využívá kompaktní a lehký akumulátor typu Li-Ion. Vidlicový šestiválec používá technologii přímého vstřikování paliva D-4S a lehké komponenty ventilového ústrojí s technologií časování Dual VVT-i, zajišťující dostatek točivého momentu v celém rozpětí otáček motoru. Kombinovaný systémový výkon činí 354 koní.

Nový systém je postaven na planetové bezestupňové převodovce CVT z ústrojí Lexus Hybrid Drive, kterou doplňuje o jedinečnou čtyřstupňovou automatickou převodovku. Obě rychlostní skříně v harmonické spolupráci mění výkon ve čtyřech stupních, a využívají tak celou škálu otáček motoru V6.

V režimu ručního řazení pomocí páček pod volantem fungují obě ústrojí tak, aby se jevila jako desetistupňová převodovka, propůjčující modelu LS 500h F SPORT dynamičtější jízdní charakter. Vícestupňový hybridní pohon podporuje intenzivnější zapojování elektromotorů v nižších rychlostech jízdy, kdy se LS 500h za určitých podmínek může pohybovat i s vypnutým zážehovým motorem (až do 140 km/h). Uvedený systém pohonu navíc umožňuje LS 500h s pohonem zadních kol akcelerovat z 0 na 96 km/h za 5,2 sekundy, což odpovídá předchozí generaci modelu LS 460 s jednotkou V8, a je dokonce o 0,3 s rychlejší než LS 600h s pohonem všech kol.

1 LDH je k dispozici pouze u modelů RWD (v Evropě pouze LS 500h)
2 LS 500 bude v Evropě dostupné pouze s pohonem všech kol (verze AWD)

Add a Comment