LEXUS na mezinárodním autosalón 2017 ve Frankfurtu

EVROPSKÁ PREMIÉRA NOVÉHO MODELU LEXUS NX

• Lexus rozvíjí rafinované sportovní ztvárnění svého crossoveru NX
• Nová maska chladiče ve tvaru vřetene, přepracovaný přední nárazník a nové provedení litých kol
• LED světlomety s upravenou vnitřní konstrukcí pro systém adaptivních dálkových světel a nová optika zadních skupinových LED svítilen; sekvenční funkce směrových ukazatelů vpředu i vzadu
• Úpravy interiéru: např. nové barvy, přepracované ovládací prvky a ukazatele nebo větší rozměry centrální obrazovky systému palubního infotainmentu a navigace (EMVN) – nyní 10,3″
• Doplnění modelové řady NX o bezpečnostní paket Lexus Safety Systém +

Crossover Lexus NX, uvedený na trh v roce 2014, se rychle etabloval coby klíčový hráč v modelové nabídce značky Lexus. Již od své premiéry se podílí na celkových evropských prodejích značky z více než 30 %. Model dokázal úspěšně přilákat zákazníky, zejména díky spojení luxusu, svěžího a moderního designu, inteligentního využití prostoru a atraktivní jízdní dynamiky. K prodejním úspěchům napomohla i možnost volit mezi plně hybridním pohonem nebo benzínovým motorem, resp. mezi pohonem předních nebo všech kol.

Prodejní úspěchy dokonce předčily očekávání výrobce a pokořily předpokládané prodeje na všech světových trzích, kde se tento model nabízí, Evropu nevyjímaje. Lexus ve snaze navázat na tento úspěšný trend a podpořit atraktivní vlastnosti modelu NX připravil mnoho úprav a vylepšení v oblasti exteriéru, interiéru, nabídky bezpečnostních prvků a možností výbavy. Nové NX se představuje v evropské premiéře na mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu (IAA).

Úpravy designu exteriéru
Lexus se rozhodl zachovat nejpodstatnější prvky designu NX, který již úspěšně zaujal tolik zákazníků, a soustředil se především na vizuální detaily.

Charakteristická vřetenovitá maska chladiče se pyšní novým nápadným ztvárněním, které lépe ladí s dalšími modely Lexus z kategorie SUV, tedy RX a LX. Design staví na řadě vodorovných lišt, které pokračují až dolů ke spodnímu spoileru na předním nárazníku. Širší mezery mezi lištami ve spodní části masky pod jejím nejužším místem akcentují šířku vozidla a dodávají předním partiím NX robustnější charakter. Účinek je ještě zvýrazněn zvětšenými a nápadně zahloubenými otvory sání vzduchu po obou stranách, lomenými tak, aby poukazovaly na široce rozkročený postoj tohoto vozu.

Jinak tvarovaná horní část předního nárazníku harmonicky navazuje na kapotu a přední dveře, což se odrazilo v elegantnějším celkovém tvarování s příkladnou aerodynamikou.

U LED světlometů si lze povšimnout nové vnitřní konstrukce kvůli systému adaptivních dálkových světel (AHS), jenž je součástí bezpečnostního paketu Lexus Safety Systém +, nově nabízeného pro model NX. Sportovní vzhled světlometů připomíná optiku nového luxusního kupé LC. Novinkou jsou i ukazatele směru vpředu a vzadu, vybavené sekvenční funkcí.

Designové změny ve spodní části zadního nárazníku odrážejí tvar vřetenovité masky chladiče, čímž zdůrazňují široký postoj a nízké těžiště vozu. Nové zadní skupinové svítilny jsou protaženější a zaujmou černými dekory s akcentem na zdroje ve tvaru písmene „L“. V případě benzínového provedení – nyní označovaného NX 300 – se nově objevují větší koncovky výfuku s chromovými rámečky; u plně hybridní varianty NX 300h zaujmou větší dekory v matném chromu pro zdůraznění motivu tvaru vřetene.

Pro NX v provedení Luxury a F SPORT jsou k dispozici dva nové designy 18″ litých kol, v obou případech v markantní kombinaci leskle broušeného a tmavě metalického povrchu.

Interiér: originální pracoviště řidiče, ještě vyšší míra pohodlí
V interiéru NX se objevují změny některých detailů, z nichž je patrný sportovnější charakter a ještě luxusnější atmosféra. Ohledně prvků výbavy se návrháři zaměřili i na intuitivní ovládání a na praktičnost i pohodlí, přesně v duchu uplatňování zásad Omotenashi – představujících nejlepší tradice japonské pohostinnosti.

Nejnápadnější změnou je zvětšení rozměru centrálního displeje multimediální soustavy. V případě prémiové navigace Lexus obrazovka narostla ze 7 na 10,3″, zatímco u multimediální audio soustavy LDA (Lexus Display Audio) se rozměr zvětšil ze 7 na 8″.

Panel ovládání klimatizace na středové konzole je nyní ergonomičtější, neboť vícero tlačítek bylo nově nahrazeno čtyřmi snadno ovladatelnými páčkovými přepínači. Ty zaujmou vysokou kvalitou a na omak svým zvýšeným reliéfem malých kovových detailů ve tvaru typického motivu „L“ značky Lexus. Středové analogové hodiny jsou o něco větší se zřetelnějším ciferníkem a výraznějším kroužkem po obvodu. Výhodou nových hodin je kromě lepší čitelnosti i příjem signálu GPS pro automatické nastavování času při cestování napříč různými časovými pásmy.

Na středovém panelu NX se nachází i nejnovější generace ovladače připomínajícího touchpad, který je nyní kvůli snazší obsluze větší. Opěrka pro dlaň je díky svému novému tvaru pohodlnější. Přihrádka pro bezdrátové dobíjení je prostornější, aby zde bylo možné dobíjet i smartphony větších rozměrů. Porty USB se přesunuly do praktičtější středové polohy a byly též výkonově posíleny kvůli rychlejšímu dobíjení připojených zařízení. U modelů vybavených průhledovým displejem je tato jednotka hladce začleněna do přístrojového panelu, a tvoří tak v horní části přístrojové desky zcela hladký povrch.

Nově nabízené barvy interiéru
Pro kabinu NX jsou k dispozici nové barevné varianty: čalounění a obklady ve smetanovém (Rich Cream) nebo okrovém (Ochre) tónu, které tak doplňují stávající barevná provedení v podobě světle okrové (White Ochre), černé (Black) a tmavě červené (Dark Rose). Novou variantou pro vozy ve výbavě F SPORT je jasně červená (Flare Red) nebo žlutá (Mustard Yellow).

Elektricky ovládané páté dveře
Praktičnost NX dále zvyšuje elektrické ovládání výklopné zádi s funkcí „bezdotykového“ otevírání i zavírání – když se blížíte k vozu s klíčkem v kapse, páté dveře otevřete pouhým pohybem nohy pod zadním nárazníkem, kde tento pohyb zaznamená příslušný senzor. Podobným způsobem lze výklopnou záď opět zavřít. Vozidlo automaticky uzamknete speciálním tlačítkem vedle madla ručního otevírání pátých dveří.

Lexus Safety Systém +
Výhodou nového modelu NX je i bezpečnostní paket Lexus Safety Systém +. Vůz je tak vybaven celou řadou prvků aktivní bezpečnosti a systémů na podporu řízení, jako je např. přednárazový bezpečnostní systém, adaptivní tempomat, automatické ovládání dálkových světel, systém varování při opuštění jízdního pruhu a asistent rozpoznávání dopravních značek. K dispozici je i inteligentní ultrazvukový lokátor.


LEXUS CT 200h VSTUPUJE DO DALŠÍ VÝVOJOVÉ FÁZE SE SPORTOVNĚJŠÍM VZHLEDEM, MODERNIZOVANÝM INTERIÉREM A POKROKOVÝMI PRVKY VÝBAVY

• Modernizované ztvárnění exteriéru i interiéru originálního prémiového kompaktního hatchbacku Lexus s hybridním pohonem
• Ještě atraktivnější nabídka jednoho z nejprodávanějších modelů značky Lexus – celosvětové prodeje od roku 2011 již přesáhly 300 tisíc vozů
• Přepracované a modernější přední partie, nová provedení litých kol
• Nové nabídky barev interiéru a větší displej navigačního systému Lexus
• Specifické designové úpravy provedení CT 200h F SPORT
• Pro modelovou řadu nyní v nabídce paket prvků aktivní bezpečnosti a systémů na podporu řízení Lexus Safety Systém +

Když Lexus na ženevském autosalonu v roce 2010 poprvé představil CT 200h, jednalo se o první kompaktní hybridní hatchback v segmentu luxusních vozů. Model CT 200h se stal jedním z nejprodávanějších hybridních modelů značky; od uvedení na trh v roce 2011 dokázal Lexus celosvětově prodat více než 300 tisíc vozů CT 200h, z toho asi 75 tisíc v Evropě, která v případě tohoto modelu představuje jeden z největších trhů.

Prostřednictvím uvedené modernizace staví Lexus na silných stránkách modelu CT 200h a jeho zasloužené pověsti v otázkách nízké spotřeby paliva a mimořádné spolehlivosti. Tyto atributy doplňuje o modernizovaný exteriér, který zhmotňuje radost z řízení – avšak bez kompromisů co do vstřícnosti k uživateli a spotřeby paliva.

„Model CT 200h prošel modernizací a oživením s důrazem na jeho pokrokový charakter. Jeho aktualizovaný design je emotivnější a sportovnější, čímž se tento vůz stává ideálním prémiovým kompaktem s hybridním pohonem pro zákazníky, kteří vyznávají energičtější jízdu, ale současně jim záleží na životním prostředí,“ uvedl Chika Kako, hlavní konstruktér modelu CT 200h.

Design exteriéru, výraznější vzhled
Pětidveřový Lexus CT 200h již od svého vzniku představuje konstrukční řešení, které majiteli s aktivním životním stylem dokáže nabídnout radost za volantem při zachování pohodlí při cestování, v kombinaci s kabinou nabízející nejmodernější technologie, luxusní design a prvotřídní materiály.

CT 200h nyní představuje výrazně modernější a agresivnější přední partii, zejména díky novému rastru charakteristické masky chladiče ve tvaru vřetene, která podporuje celkovou sofistikovanost tohoto modelu. Zmizel integrovaný nárazník ubíhající napříč maskou chladiče těsně pod logem Lexus, což platí i pro horizontální lamely v masce. Rámečky mlhových světel jsou nyní lakovány v metalickém šedém odstínu a lemují je rámečky s trojúhelníkovým průřezem a ostrými hranami. Světla denního svícení ve tvaru šípu se přesunula nad světlomety s jedním projektorem, čímž stvrzují pocit jednolitosti s bočními charakteristickými křivkami vozu.

Lexus CT200h díky novým stylistickým prvkům získal modernější, dynamičtější, ale současně i rafinovanější charakter, který tomuto kompaktnímu pětidveřovému vozu propůjčuje mocnější a efektnější vzhled při pohledu zpředu.

„Odlišný vzhled oproti předchozímu provedení je řešen opačným umístěním LED světlometů a světel denního svícení. Výsledné vzezření je oproti minulosti agresivnější. Typická signatura značky Lexus je navíc stvrzena motivem písmene L světel denního svícení,“ uvedl Tetsuo Miki, hlavní návrhář modelu CT 200h.

Nová zadní světla s motivem písmene „L“ propůjčují modelu CT 200h sportovnější a opticky širší podobu. Nové širší skupinové svítilny na zádi vozu nyní používají pouze LED diody, což platí i pro zářivé LED směrovky ve spodní části každého koncového světla. Tímto se opakuje charakteristický motiv „L“ a současně zlepšuje viditelnost nového CT při pohledu zezadu. Horní i spodní křivky diodových zadních světel se směrem k bokům rozšiřují, čímž opticky akcentují šířku koncových světel. Vůz tak v tomto směru působí jako robustnější a stabilnější. Dekor pátých dveří – obklopující logo Lexus mezi sklem a zadními světly – dodává sportovně vyhlížející zádi ještě atletičtější charakter. Spodní část zadního nárazníku, nyní v metalicky stříbrném a černém provedení, byla tvarově přepracována s důrazem na agresivnější vzhled vozu; rámečky zadních odrazek jsou nyní v metalicky šedém tónu, který ladí s rámečky mlhových světel na přídi vozidla.

Profil modelu CT 200h okořeňují sportovnější kola – od základních 15″ kol až po litá 17″ kola F SPORT v tmavém metalickém odstínu. Za zmínku stojí i nová 16″ kola s deseti paprsky, broušenými povrchy a tmavým metalickým lakováním.

Svěží modernizace interiéru
Stačí krátké nahlédnutí do kabiny a ihned je zřejmé, že CT 200h nabízí jeden z nejkultivovanějších interiérů v dané třídě – k tomu přispívají vysoce kvalitní materiály, výrazně strukturované povrchy a zajímavá filozofie celkového ztvárnění, kladoucí důraz na formu, která vždy následuje funkci.

V nabídce se nově objevuje navigační systém Lexus s větší širokoúhlou obrazovkou o úhlopříčce 10,3″ (dříve 7″).

Zákazníci mohou vybírat z širší palety barev interiéru, včetně nových kombinací, jako je markantní hladká kůže ve dvoubarevném provedení; kombinace látkového čalounění a odolné umělé kůže, resp. zbrusu nové čistě látkové čalounění. Celkově je k dispozici devět různých dekorů.

F Sport
Provedení CT 200h F SPORT v modelovém provedení 2018 přináší výrazné designové úpravy, včetně černého metalického laku a modernizovaného rastru masky chladiče ve tvaru vřetene, určeného výhradně pro F SPORT. Nový rastr masky chladiče je rovněž sladěn s rámečky kolem mlhových světel a okolními dekory. Tato varianta také disponuje prvotřídními světlomety s dálkovými/potkávacími světly v rámci jednoho projektoru. Exkluzivně pro F SPORT se nabízí uhlově černý obklad horního a spodního profilu masky chladiče, stejně tak jako metalicky černý dekor uprostřed spodní partie na zádi vozidla.

„Provedení F SPORT oslovuje především mladší zákazníky, takže jsme kladli vyšší důraz na exkluzivní černé prvky, které akcentují sportovní charakter tohoto modelu, jmenovitě pak rámeček na zádi a dekor ve spodní části zádi vozu. Zadní rámeček má stejný rastr jako přední maska chladiče; spodní dekor je lakován v metalickém černém odstínu, zatímco v ostatních stupních výbavy je stříbrný,“ vysvětluje Tetsuo Miki, hlavní návrhář modelu CT 200h.

Lexus CT 200h v modelovém provedení 2018 nabídne nová schémata dvoubarevného lakování karoserie a nové výrazné odstíny pro verzi F SPORT: oranžovou Lava CS (Crystal Sunshine) a modrou Heat Blue CL (Contrast Layering).

V kabině se pak F SPORT chlubí novými exkluzivními kombinacemi čalounění, jako je dvoubarevná kůže nebo látka / umělá kůže. Výhradně pro F SPORT se nabízí elegantní dekor Naguri, který je ukázkou vysoké úrovně řemeslného zpracování mistrů Takumi.

Lexus Safety Systém +
Dalším vítaným doplňkem modernizovaného modelu Lexus CT 200h je na přání dodávaný bezpečnostní paket Lexus Safety Systém +, přinášející vyšší úroveň bezpečnosti prostřednictvím propracovaných technologií, jako je např. přednárazový bezpečnostní systém (PCS), adaptivní tempomat, systém varování při opuštění jízdního pruhu (LDA) s aktivními zásahy do řízení, automatické ovládání dálkových světel (AHB) a asistent rozpoznávání dopravních značek (RSA).
BEZPEČNOSTNÍ TECHNOLOGIE LEXUS MAJÍ ZA CÍL ZABRÁNIT DOPRAVNÍM NEHODÁM

• Pro modernizované modely NX a CT nyní nově v nabídce i bezpečnostní paket Lexus Safety Systém +
• Představení vyspělejšího bezpečnostního paketu Lexus Safety Systém + A pro zbrusu nový vlajkový sedan LS

Lexus Safety Systém + nyní k dispozici i pro NX a CT
Výhody vyspělých bezpečnostních technologií Lexus se rozšiřují do celé modelové řady automobilky Lexus. Paket prvků aktivní bezpečnosti a systémů na podporu řízení Lexus Safety Systém + je nyní k dispozici pro nový Lexus NX i Lexus CT.

Tato komplexní modernizace bezpečnostních technologií znamená, že prakticky všechny nové modely značky Lexus prodávané v Evropě budou vybaveny paketem Lexus Safety Systém +. To také přesně odpovídá snahám automobilky Lexus o zpřístupnění bezpečnostních technologií za dostupnou cenu co nejširšímu spektru zákazníků. Současně tento postup odráží zasazení značky o zlepšování bezpečnosti na silnicích pro všechny – řidiče, celou posádku, chodce a další účastníky silničního provozu – s konečným cílem zcela eliminovat dopravní nehody.

Součástí paketu Lexus Safety Systém + uváděného pro nové NX a CT jsou např. prvky sledující okolí vozidla a příslušné reakce řidiče, schopné rozeznat určitá rizika kolize a nabízející podporu k zabránění nehodě nebo omezení dopadů v případě, že střetu zabránit již nelze.

Přednárazový bezpečnostní systém
Přednárazový bezpečnostní systém Lexus (PCS) pomáhá řidiči vyhnout se nehodě nebo snížit dopady nárazu, a to i za vyšších rychlostí jízdy.

PCS využívá milimetrový radar a kameru zabudovanou vpředu ke sledování vozovky před vozidlem a odhalování překážek nebo nebezpečí. Funguje za jízdy v přímém směru i při zatáčení. Rovněž vypočítává data shromážděná pomocí senzorů kolem vozidla a sleduje nejrůznější parametry, jako je rychlost vozidla, úhel natočení kol nebo rychlost stáčení. Tyto informace pomáhají systému PCS stanovit riziko nárazu do zádi vozidla jedoucího vpředu.

Pokud je takové riziko vyhodnoceno jako vysoké, aktivuje se varovná zvuková signalizace a rozsvítí příkaz „BRAKE“ (BRZDIT) na displeji palubního počítače, aby řidič ihned zareagoval. Jakmile řidič začne brzdit, aktivuje se přednárazová brzda, která zajistí optimální brzdnou sílu vozidla. Systém dokáže zpomalit až o 40 km/h ve snaze snížit následky střetu, případně vůz zcela zastavit ještě před nárazem.

Pokud řidič ani přes upozornění nereaguje a brzdový pedál nesešlápne, automaticky se aktivuje přednárazová brzda s cílem snížit rychlost vozidla.

Součástí systému PCS je i funkce na ochranu chodců. Pokud je v dráze vozidla zaznamenán chodec, aktivuje se automatické brzdění. Tento systém funguje za rychlostí jízdy od 10 do 80 km/h.

Adaptivní tempomat
Radar systému PCS zároveň pomáhá adaptivnímu tempomatu řízenému radarem, jenž pomáhá řidiči udržovat bezpečný odstup za vozidlem jedoucím vpředu, a to až po velmi nízké rychlosti jízdy, případně až do zastavení. Po uvolnění vozovky se vůz opět sám hladce rozjede na přednastavenou rychlost. Pokud vůz předtím stál, postačí, když řidič systém opět aktivuje krátkým sešlápnutím akceleračního pedálu.

ACC funguje ve dvou různých režimech: kontrola stálé rychlosti vozidla (běžný tempomat), resp. kontrola
vzdálenosti mezi vozidly. Ve druhém jmenovaném režimu může řidič sám rozhodnout, zda se má mezi vozidly udržovat rozestup dlouhý, střední, nebo jen krátký, a to na základě osobních preferencí nebo aktuální dopravní situace. Nastavení systému se zobrazuje na displeji palubního počítače.

Systém varování při opuštění jízdního pruhu
Systém varování při opuštění jízdního pruhu používá kameru systému PCS zabudovanou na čelním skle za zpětným zrcátkem ke sledování stopy vozidla mezi vodorovnými pruhy na vozovce. Pokud zaznamená, že se vůz chystá vybočit z příslušného jízdního pruhu, aniž by řidič použil směrový ukazatel, systém na tuto skutečnost upozorní akustickým signálem a rovněž zobrazí varování na displeji palubního počítače, aby řidič navedl vozidlo zpět do správného pruhu. V případě nového NX je dalším varováním pro řidiče i hmatová zpětná vazba prostřednictvím volantu.

Automatické ovládání dálkových světel
Nastavitelné automatické ovládání adaptivních dálkových LED světel (AHS) nedovoluje, aby NX oslňovalo ostatní účastníky silničního provozu. Osvětlenou oblast přesně vymezuje jedenáct LED diod v každém světlometu s řízenou aktivací každé diody samostatně. V praxi to pak znamená maximálně bezpečné používání dálkových světel, tedy i lepší výhled řidiče v noci, bez rizika oslňování ostatních účastníků silničního provozu.1

Asistent rozpoznávání dopravních značek
Asistent rozpoznávání dopravních značek sleduje dopravní značení pomocí kamery na čelním skle a poskytuje řidiči příslušné údaje na displeji palubního počítače. Pomáhá tím zamezit riziku, že by řidič přehlédl některá důležitá upozornění nebo příkazové značky na hlavních trasách, jako např. rychlostní omezení nebo silniční uzavírky. Systém dokáže rozpoznat dopravní značky, které jsou v souladu s vídeňskou Úmluvou o silničním provozu.

Automobilka Lexus prostřednictvím bezpečnostního paketu Lexus Safety Systém + A pro zbrusu nový vlajkový sedan LS představuje svoji vizi bezpečnostních systémů budoucnosti

Lexus ve svém zbrusu novém sedanu LS, jehož prodeje jsou naplánovány na konec roku 2017, posune bezpečnostní technologie na ještě vyšší úroveň. Uvedený vlajkový model bude vůbec prvním vozem Lexus, v němž se představí další vylepšené funkce paketu Lexus Safety Systém +, společně s uvedením ještě propracovanějších jízdních asistentů a promyšlené přednárazové podpory systému Lexus Safety Systém + A.

Součástí balíčku Lexus Safety Systém + A je aktivní asistent řízení, který jako první technologie na světě dokáže pomoci zamezit nehodám, jimž se nelze vyhnout samotným brzděním; dále je zde funkce upozorňování na křižující objekty před vozidlem (FCTA), jejímž smyslem je varovat řidiče před nebezpečím čelního střetu s jinými vozidly vjíždějícími na křižovatku z libovolného směru. Systém Lexus CoDrive pomáhá řidiči udržovat vozidlo v jízdním pruhu. Uvedené funkce v kombinaci s dalšími technologiemi umožňují dosahovat vysoké úrovně podpory bezpečné jízdy.

Nový Lexus LS však přináší i další technologie pro bezpečnější jízdu za nejrůznějších provozních situací. Podpora nabízená těmito systémy je koncipována jako srozumitelná a intuitivní, například formou velkého barevného projekčního displeje (HUD) a displeje palubního počítače, kde se zobrazují stavová oznámení a informace o chování vozidla při aktivaci některého z bezpečnostních prvků.

Přednárazový bezpečnostní systém s upozorňováním na chodce a aktivním asistentem řízení
Nové LS je vůbec prvním modelem značky Lexus, který bude vybaven přednárazovým bezpečnostním systémem s funkcí rozpoznávání chodců a aktivním asistentem řízení (kromě již dříve nabízených funkcí). Jde o celosvětově první technologii, která dokáže přesně vymezit polohu chodce a automaticky regulovat řízení a brzdění vozidla.

Pokud systém upozorňování na chodce zaznamená riziko střetu s chodcem v prostoru před vozidlem, pomocí animované grafiky se na velkém projekčním displeji zobrazí poloha osoby, což řidiči napomáhá situaci intuitivně řešit. Přednárazový bezpečnostní systém určí, zda v daném jízdním pruhu hrozí vysoké riziko střetu s chodcem nebo průběžnou konstrukcí, jako je např. zábradlí. Pokud systém vyhodnotí, že střetu nelze zabránit samotným brzděním, pomůže zásahem do řízení i brzděním za současného varování řidiče. Při zásahu aktivního asistenta řízení vůz zůstává pouze ve stávajícím zřetelně označeném jízdním pruhu. Systém automaticky sleduje, zda se v mrtvém úhlu výhledu nenacházejí jiná vozidla nebo i motocykly.

Systém Lexus CoDrive: vyspělá technologie na podporu řízení
Systém Lexus CoDrive doplňuje základní funkce adaptivního tempomatu řízeného radarem o asistenta pro sledování stopy (LTA), čímž zajišťuje podporu řízení v souladu se záměry řidiče. Dokáže významně snížit únavu řidiče tím, že nenásilně poskytuje podporu v řízení na vozovkách se spoustou zatáček nebo v dopravních zácpách. Systém hladce spolupracuje s projekčním displejem i displejem palubního počítače a zřetelně řidiče informuje o tom, jaký režim podpory je aktivní.

Asistent pro sledování stopy
Asistent pro sledování stopy (LTA) zasahuje do řízení v době, kdy je aktivován adaptivní tempomat řízený radarem. Systém kromě rozpoznávání vodorovných pruhů na vozovce sleduje trajektorii vpředu jedoucího vozidla, a pomáhá tak i ve chvílích, kdy je rozpoznávání pruhů na vozovce něčím ztíženo, například při pomalé jízdě v dopravní zácpě s malými rozestupy mezi vozidly.

Dvoustupňový systém adaptivních dálkových světel
Dvoustupňový systém adaptivních dálkových světel (AHS) s osmi zdroji LED nahoře a 16 zdroji dole (po obou stranách) zaručuje optimální osvětlení nezávislým aktivováním a deaktivováním jednotlivých řad LED zdrojů. V porovnání se stávajícími LED systémy AHS tak umožňuje jemněji regulovat intenzitu a vzdálenost světelných paprsků. Systém napomáhá k lepší viditelnosti po setmění, neboť vůz může jet častěji a delší dobu se zapnutými dálkovými světly, aniž by docházelo k oslňování vpředu jedoucích nebo protijedoucích vozidel.

Upozorňování na křižující objekty před vozidlem
Systém upozorňování na křižující objekty před vozidlem (FCTA) byl navržen tak, aby rozpoznával blížící se vozidla a napomáhal předcházet střetům na křižovatkách. Vyspělý systém využívající radary po obou stranách vozidla dopředu upozorňuje řidiče na blížící se vozidla na křižovatkách, ať již z jedné či druhé strany. Pokud řidič pokračuje v jízdě i přes upozornění na jiná vozidla (blížící se zleva či zprava), je varován prostřednictvím akustického signálu i displeje palubního počítače LS.

Asistent rozpoznávání dopravních značek
Asistent rozpoznávání dopravních značek (RSA) v novém LS využívá mapových podkladů navigace i záznamu z kamery k získávání informací o dopravních značkách, které následně zobrazuje na projekčním displeji vozidla a displeji palubního počítače. Snižuje se tak riziko, že řidič některé důležité dopravní značení přehlédne.

Vylepšené funkce systému Lexus Safety Systém +
Lexus dále posunul technologickou úroveň systémů PCS, LDA a dynamického tempomatu řízeného radarem v rámci paketu technologií Lexus Safety Systém +, který je v případě nového LS spojen s dalším paketem Lexus Safety Systém + A.

Přednárazový bezpečnostní systém
Zdokonalený přednárazový bezpečnostní systém (PCS) dokáže rozpoznávat po setmění chodce a cyklisty; kromě toho vykazuje účinnější zpomalování při automatickém brzdění. Při rozpoznání chodce například dokáže vůz zpomalit až o 60 km/h, čímž účinněji pomáhá zamezit případnému střetu.

Systém varování při opuštění jízdního pruhu
Systém varování při opuštění jízdního pruhu (LDA) díky vyšším rozpoznávacím schopnostem nyní kromě pruhů na vozovce rovněž dokáže sledovat ohraničení mezi asfaltem a např. trávou, prašným povrchem nebo obrubníky. Nyní tak dokáže upozorňovat řidiče a aktivně zasahovat do řízení i na cestách bez vodorovného značení jízdních pruhů.

Adaptivní tempomat řízený radarem
Mimořádné základní rozpoznávací schopnosti tohoto systému jsou zajištěny širokoúhlou detekcí pomocí nového milimetrového radaru a kamery s širším pokrytím ve směru dopředu. Adaptivní tempomat řízený radarem rovněž podporuje pohodlnější řízení díky hladké akceleraci při rozjezdu, stejně tak jako při jízdě za jiným vozidlem, odbočování a zrychlování (v zájmu pocitu bezpečí všech cestujících). Zajišťuje též hladké zpomalování v případě náhlých změn rychlostí při jízdě za jiným vozidlem.

Další technologie aktivní bezpečnosti
Výhodou nového LS jsou i další technologie aktivní bezpečnosti, které pomáhají chránit vozidlo i cestující upozorňováním řidiče na nebezpečí střetu během parkování, včetně zprostředkování pohledu na vozidlo z ptačí perspektivy pro kontrolu okolí vozu při náročnějším manévrování nebo zatáčení.

Systém podpůrného brzdění při parkování
Nové systémy LS pro podpůrné brzdění za pomalé jízdy byly začleněny do jediného paketu s cílem omezit rizika poškození vozidla při parkování, kdy řidič musí brát v potaz blízko se pohybující vozidla a chodce, ale i jiné pouliční objekty, jako např. zdi apod. Stávající inteligentní ultrazvukový lokátor a automatické brzdění při sledování provozu v příčném směru za vozem (RCTAB) se rozšiřuje o celosvětově první systém podpůrného brzdění při výskytu chodců za vozidlem, jenž rozpoznává chodce pomocí zadní kamery a v případě rizika kolize pomáhá minimalizovat škody pomocí výstrah a zásahů do brzdění.

Panoramatické sledování situace kolem vozidla (s funkcemi pro zobrazování překážek po stranách a lepší výhled při zatáčení)
Systém panoramatického sledování situace kolem vozidla byl doplněn o funkce pro zobrazování situace po stranách a lepší výhled při zatáčení, které pomáhají k bezpečnější kontrole okolí vozidla. Funkce pro zobrazování situace po stranách zachycuje prostor před vozidlem na monitoru LS, kde se simuluje pohled na okolí ze zvýšeného bodu za vozidlem; řidič tak může intuitivně odhadovat velikost prostoru po stranách vozidla při předjíždění jiného vozidla na úzké cestě. Při aktivním zobrazování situace po stranách se automaticky spouští i funkce pro lepší výhled při zatáčení, která vytváří obraz vozidla při pohledu zezadu v úhlu odpovídajícím směru jízdy při průjezdu zatáčkou. Uvedené funkce zvyšují bezpečnost při zatáčení doleva či doprava na úzkých cestách a také zabraňují kolizím s obrubníky při sjíždění z vozovky.

1Systém AHS je k dispozici pro celou modelovou řadu Lexus s výjimkou modelu CT, jenž je vybaven automatickým ovládáním dálkových světel (AHB), které napomáhá k co nejlepší viditelnosti v noci tím, že automaticky přepíná na potkávací světla v okamžiku, kdy zaznamená vůz jedoucí vpředu ve stejném pruhu nebo vozidlo přijíždějící v protisměru.
LEXUS NA LETOŠNÍM MEZINÁRODNÍM AUTOSALONU VE FRANKFURTU POPRVÉ PŘEDSTAVÍ SVŮJ ZBRUSU NOVÝ PŘÍSTUP K TISKOVÝM KONFERENCÍM

Lexus v souladu se svým průkopnickým přístupem plánuje zcela změnit formát tradičních tiskových konferencí, což doloží již na letošním frankfurtském autosalonu (IAA).

Nový průlomový přístup je dalším příkladem toho, jak Lexus uplatňuje zásady Omotenashi – představující nejlepší tradice japonské pohostinnosti – s cílem nabídnout nejvyšší standardy služeb. Pochopení a předvídání potřeb novinářů a vysílacích společností inspirovalo v tomto případě flexibilní způsob sdílení novinek, který staví na nápaditém a praktickém využití technologie rozšířené reality.

V průběhu nabitých dnů pro novináře tak nebude pro tiskové konference Lexus vyhrazen žádný pevný čas. Zástupci médií se mohou namísto toho kdykoli zastavit na stánku Lexus, nasadit si brýle Microsoft HoloLens pro rozšířenou realitu a absolvovat komentovanou „cestu s průvodcem“ po celém stánku, včetně prezentace produktových specialistů Lexus a komentáře Alaina Uyttenhovena, ředitele společnosti Lexus Europe.

Lexus jakožto průkopník nové koncepce „tiskové konference na vyžádání“ věří, že takto dokáže účinně, zajímavě a v co nejkratším čase sdělit médiím všechny klíčové informace.

Koncept je svým charakterem plně v souladu se základními hodnotami zákaznických služeb Omotenashi automobilky Lexus a průkopnickým přístupem k nápaditým technologiím. Uvedené hodnoty jsou typické nejen pro všechny nové vozy Lexus, ale i způsob, jakým tato značka rozvíjí své podnikání v roli značky životního stylu, zasahující za hranice světa prémiových automobilů.

Jak nový koncept funguje
Akreditovaní novináři se mohou kdykoli během dnů pro média zastavit na stánku Lexus. Poté, co se novinář představí na recepci stánku, obdrží brýle Microsoft HoloLens pro rozšířenou realitu.

Virtuální hostitel novináře následně provede stánkem s prezentovanými modely a možností podívat se nebo si vyslechnout virtuální mluvčí, společně s informační grafikou, 3D animacemi a video obsahem. Vizuální dojem je podobný jako v případě projekčního displeje ve vozidle, kde se informace promítají na čelní sklo v zorném poli řidiče.

Štítky:,

Add a Comment